Mgr. Libor Michálek, MPA

Senátor za volební obvod č 26 (Praha 2), v koalici s politickým hnutím VIZE

bude letos svůj senátorský post obhajovat. V minulém roce například předkládal návrh novely zákona o daních z příjmů, který odstraňoval výjimku pro účelově zakládané fondy. Rekonstrukcí státu byl vyhodnocen jako nejaktivnější senátor v prosazování protikorupční legislativy a jako jediný zákonodárce, který na 100 % splnil své předvolební sliby.

Libor Michálek (14. prosince 1968, Náchod) je senátor za volební obvod Praha 2, nominovaný Pirátskou stranou a whistleblower. Studoval v Přerově a na Masarykově univerzitě. Po studiích na Přírodovědecké fakultě v Olomouci pracoval na Fondu národního majetku (FNM), kde v roce 1996 poprvé veřejně upozornil na machinace při privatizaci státních podílů. Okamžitě tehdy přišel o místo, nicméně soudní spor s FNM o rok později vyhrál. Libor Michálek dále působil 8 let v Komisi pro cenné papíry, kde přispěl k navrácení několika stovek miliónů Kč vytunelovaných z fondů kolektivního investování. V letech 2006 až 2010 pracoval v ČNB, nejprve ve vedoucí pozici, po střetu s lobby penzijních fondů ohledně oceňování majetku reálnou hodnotou byl „uklizen“ na pozici experta dohledu nad finančním trhem. V letech 2008 až 2010 studoval manažerský program zaměřený na oblast veřejné správy při Nottingham Trent University, v dizertační práci se mj. věnoval problematice pro klienty nevýhodného rozdělování zisků penzijních fondů. Pracoval rovněž jako finanční expert pro Světovou banku.

V roce 2012 byl Michálek nominován Pirátskou stranou do senátu a ve volbách uspěl. Ve volebním programu uvedl např. posílení přímé demokracie, boj proti korupci, podporu rodinné a sociální politiky, ochranu veřejného zájmu a životního prostředí. Stal se tak prvním pirátským senátorem. Ve druhém kole voleb vyhrál s 74,4 % hlasů nad svým protikandidátem Stanislavem Křečkem z ČSSD.

Navrhni úpravu