Mgr. Lukáš Wagenknecht

Senátor za obvod č. 23 (Praha 8), nominovaný Piráty

je bývalý náměstek pro oblast finančního řízení a auditu na Ministerstvu financí ČR. Už patnáct let se věnuje oblasti kontroly nakládání s veřejnými prostředky. Jeho hlavním cílem v Senátu bude prosadit systémová pravidla pro vymahatelnou odpovědnost politiků a úředníků, která zastaví vyhazování peněz daňových poplatníků a ztíží rozkrádání veřejných rozpočt

Napsal o sobě:

V roce 1978 jsem se narodil a následně vyrůstal v Pardubicích. Na Univerzitě Pardubice jsem vystudoval obor Hospodářská politika a správa. Po studiích jsem se začal věnovat profesi interního auditu. V této oblasti se s krátkými přestávkami pohybuji již přes patnáct let. Mimo to přes deset let podnikám v oblasti maloobchodního prodeje.

Za svůj život jsem se podílel na stovkách auditů. Do povědomí veřejnosti se asi nejvíce zapsalo odhalení zmanipulovaných dotací v operačním programu Severozápad, nebo audit výstavby metra A v Praze, který provázelo napojení firem na politiky s mnoha dalšími problémy.

V roce 2015 jsem byl oceněný cenou za odvahu od Nadačního fondu proti korupci za své dlouhodobé nekompromisní postoje v roli auditora, například v pražském Dopravním podniku, nebo na ministerstvu financí, kde jsem upozornil na nesrovnalosti v podivných smlouvách uzavřených mezi společností ČEZ a političkou hnutí ANO Radmilou Kleslovou.

V posledních letech se aktivně věnuji prosazování myšlenek dobrého vládnutí v České republice. Jde o zavedení jednoduchých principů, jako je konkrétní vymahatelná odpovědnost za rozhodování úředníků a politiků, jasná a předem dostatečně popsaná kritéria pro utrácení veřejných peněz, nebo audit a kontrola veřejných výdajů, který dokáže včas odhalit problémy a nedostatky. Taková pravidla už mnoho let fungují v zahraničí, ale naši politici a úředníci je důsledně a tvrdohlavě odmítají zavést.

Ve svém volném čase rád jezdím na kole a v zimě běžkuji.

Navrhni úpravu